JaS knihy - nakladatelstvi

Nakladatelství JaS

Nakladatelství JaS se zaměřuje na českou beletrii pro čtenáře od tří do sta let. Nevyhýbá se ani literatuře přicházející ze zahraničí. Vydává knížky začínajícím autorům i díla, na která se trošku zapomnělo.

Nabízí autorům služby při vydávání vlastních děl samonákladem – knihy na klíč
– poskytuje jim za úplatu plný nakladatelský servis od odborné redakce rukopisu, přes zajištění sazby, korektur, ilustrací až po tisk v autorem objednaném nákladu (obchod je pak na autorovi samém).
Jde o malé nakladatelství s roční produkcí do dvaceti titulů.

Obchodní podmínky pro zasílání knih na dobírku
Nakladatelství zasílá knihy na dobírku za ceny, které jsou nižší o 20% (viz nabídka), prostřednictvím České pošty po celém území České republiky.
K ceně knih je připočteno balné a poštovné ve výši 100 Kč.
Objednané knihy nakladatelství expeduje do pěti pracovních dnů od obdržení objednávky. Doba doručení od expedice se řídí dodacími lhůtami České pošty.

Do zahraničí nakladatelství knihy na dobírku nezasílá. V tomto případě obdrží zákazník proforma fakturu, po jejímž uhrazení mu bude kniha zaslána poštou. Poštovné a balné bude činit 200 Kč a bude připočteno k ceně objednaných knih. Pokud je objednavatel plátcem DPH a sdělí nakladatelství své daňové identifikační číslo, nebude mu účtováno DPH.

nakladatelstvi jas jana semelkova

Rozhovor s Janou Semelkovou

Jano, známe vás jako šéfredaktorku nakladatelství, redaktorku několika portálů a nyní prý dokonce zahajujete vlastní nakladatelskou činnost? Co je na tom pravdy?
Ano, je to pravda – můj muž založil JaS nakladatelství a v tomto týdnu vyjde první naše knížka – Fimbul od Kateřiny Hejlové.  Ale budu pokračovat i v psaní článků o knížkách a lidech kolem nich pro několik portálů, protože mne tato činnost naplňuje, baví a je potřebná. Pouze ji omezím tak, abych vedle psaní článků ještě stihla redigovat knížky pro vlastní nakladatelství a připravovat jim cestu ke čtenářům.

Proč jste se pustila do samostatného vydávání knížek?
Pomohla mi vlastně náhoda. V dubnu letošního roku jsem odešla z minulého zaměstnání a musela se rozhodnout, kam dál. Protože mne můj manžel považuje za příliš samostatnou, rozumějte nezaměstnatelnou, rozhodl se, že mi pomůže. Založil nakladatelství, kterého je jednatelem a finančním ředitelem – a já? Já pak dělám to všechno ostatní.

Jaké je zaměření JaSu? Kolik knížek budete ročně vydávat?
JaS bude zaměřen především na původní literaturu. Rádi bychom vydávali knížky začínajícím autorům i díla, na která se trošku zapomnělo. Možná se v našich edičních plánech objeví i zahraniční literatura, ale opravdu jenom okrajově. Jsem přesvědčena, že u nás je spousta talentovaných lidí, jejichž knížky stojí za to číst. Snad tím uděláme českým čtenářům radost. Máme v plánu do deseti titulů ročně.

Které tituly tedy vyjdou ještě letos?
Již jsem se zmínila o Fimbulu Kateřiny Hejlové (právě se objevil na knižních pultech). Do konce října vydáme detektivku-nedetektivku Ivy Hutařové – Jedna vražda stačí, v listopadu pak ještě vyjdou dvě knížky: soubor velmi pěkných povídek šikovné novinářky Moniky Petrlové – Hafni! a jiné povídky a příběh pro čtenáře od devíti desíti let Jak se zbavit Mstivý Soni od Jirky Holuba, který právě teď  ilustruje slovenský výtvarník  Juraj Martiška.

Už víte, jaké tituly nám nabídnete v příštím roce?
Pokud nás a naše tituly čtenáři přijmou, pak pro ně chystáme pohádky, příběhy pro menší čtenáře, povídky… Uvidíte začátkem roku sami.

Sama jste dlouho pracovala jako redaktorka, co je pro tuto práci nejtěžší?
Vcítění se do stylu autora, omezení vlastního ega. Úkolem redaktora není přepsat za každou cenu autorovo dílo, ale pomoct mu je vylepšit, dotáhnout. Jde o rozhovor a musí tam být souznění. Pokud autor redaktorovi nevěří, pak nemá spolupráce smysl. Ale úplně nejtěžší je komunikace s autory, kteří zas až moc autory nejsou. Špatně se říká, že je něco špatně a že je potřeba určitou pasáž přepsat. To je opravdu těžké, ale i takové chvíle nastanou a dají se zvládnout celkem elegantně, tedy pokud jsou obě strany rozumné a netouží po konfliktu.

Jako dlouholeté redaktorce ti musela rukama projít spousta rukopisů. Neřekla sis nikdy, že tohle bys dokázala napsat taky?
Mnohokrát, taky jsem si to zkusila a pak s pokorou strčila do šuplíku. I když – letos mi v Československém spisovateli vyšla leporela, na která jsem docela pyšná…

Jano, plníte si založením vlastního nakladatelství svůj sen?
Ano, plní mi ho vlastně můj muž. A já mu denně děkuji za jeho důvěru. Víc asi dodávat nemusím…

Kam ti mohou psát případní zájemci o vydání svého rukopisu?
Ideálně na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. – nejdříve jen upozornění s krátkou anotací, pak se domluvíme, jak si předáme rukopis…

(c) JaS Nakladatelství

Top Desktop version