JaS knihy - nakladatelstvi

Burian Oliver: Úsvit. První díl trilogie Soumrak nosičů


usvit burianPíše se rok 2014. Za tichého šumění serverů zuří v kyberprostoru krutá válka. Neteče krev. Z ran na těle vypasených nadnárodních gramofonových firem tečou peníze. Hackeři se snaží prolomit bankovní bariéry a vysát účty klientů, či paralyzovat servery vlád a institucí. Piráti bez skrupulí rabují duševní vlastnictví a kradou počítačové aplikace, hudbu, filmy, e-knihy.

Po útoku pirátských lisoven rozsetých po celé Evropě na počátku milénia, dostávají produkční a distribuční firmy další tvrdou ránu. Trh už nezavalují pirátské nosiče, ale drtí ho nové fenomény jako MP3, MP4, WMP a další přenosové protokoly, které tiše a bez hranic přenášejí data mezi piráty, mnohdy parazitujících na serverech nic netušících institucí, a počítači, tablety, smartphony, či dalšími přístroji, umožňujícími přehrání kradeného obsahu běžnému uživateli.

Ukradený content se stává módním aspektem popkultury. Kdo umí ukrást cokoli, netěší se opovržení, ale obdivu a úctě. Nelegální hudba se šíří silou tsunami a drtí nejen existence špičkových manažerů, ale i „mravenečků“ všeho druhu, kteří v branži nalezli zdroj obživy.
Přestože Protipirátská sekce IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) a Protipirátská Unie dělají, co mohou, zdá se to být předem ztracený boj.

Mnohé nadnárodní korporáty či soukromé firmy na českém trhu zavírají své kanceláře, krachují, nebo se transformují do skromné podoby.
Zoufale rvou poslední kousky masa z té ohlodané kosti a vedou mezi sebou nelítostný boj o přežití. Manažeři, dle filosofie KDD (každý den dobrý), se snaží udržet svá místa za jakoukoli cenu a vymýšlejí nemyslitelné, aby prodloužili agonii branže.
Český trh hudby se propadá z téměř dvou miliard v roce 2001 na pouhých dvěstě třicet milionů v roce 2013. Stále se jedná o velký balík peněz, o který stojí za to se porvat na život a na smrt.

Jak to dopadne, dnes nikdo neví. Kdy se pokles zastaví? Už je hudební trh na samém dně?
Román vypráví, jak to tenkrát všechno začalo a jak následně probíhalo. Od „Úsvitu“ přes „Kulminaci“ až k dnešnímu „Soumraku“ zvukových nosičů.
Hrdina prožívá celý vývojový proces hudebního trhu od roku 1989 až po současnost.: Všechna jeho úskalí, radosti i strasti. Bojuje svůj soukromý život s úspěchy i prohrami, stejně jako s úspěchy a prohrami v branži, která se stala jeho osudem.

Není to lehký boj, ale i když často „teče krev“, je taky spousta legrace a vzácných momentů, které stojí za to žít.Příběh čerpá ze skutečných událostí, i když někteří hrdinové jsou fiktivní postavy. Popisuje, jak vznikaly gramofonové firmy, jak se zakládaly a krachovaly distribuční společnosti, jak se rodily kariéry a bohatství lidí, kteří měli štěstí a mohli se svézt na tom úžasném kolotoči. Jak žili a co život v tom prostředí obnášel. Dočtete se o přátelství, láskách, sexu, „chlastačkách“, křivárnách a všem ostatním co showbusiness, spojený s prodeji zvukových nosičů přinášel a možná stále přináší.
Nečekejte tvrdá fakta. Jde přece o zábavu, tedy o showbusiness.
There is no business like showbusiness!

 

Oliver Burian / Úsvit. První díl trilogie Soumrak nosičů / Pevná vazba, formát 130x200 mm, 376 stran, 299 Kč+

(c) JaS Nakladatelství

Top Desktop version